top of page

Kış Aylarında Sarımsak ve Fındık Tüketimi

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Üst Solunum Yolunun gerek virüslere gerekse bakterilere bağlı hastalıklarında artışlar görülür. Özellikle soğuk algınlığı ve grip kış aylarında sıklıkla görülmektedir. Genel olarak hapşırma, öksürme esnasında etrafa saçılan ve havada asılı kalan damlacıkların solunması, akıntılarla temas edilmesi ile bulaşan soğuk algınlığı ve grip hastalıkları kişinin bağışıklık sistemi yeterince güçlü ise hastalık oluşturmaz veya hafif semptomlar şeklinde seyrederken bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ağır seyredebilmektedir. Bu nedenle de bu tür hastalıklarda ilk hedef etkene maruziyetten uzak durmak ve bağışıklık sistemimizi desteklemektir. Etkenden uzak durmak için yapılabilecek en kolay yaklaşımlar arasında kapalı ortamlardan uzak olmak ve bu ortamları belirli aralıklarla havalandırmak yer almaktadır. Bağışıklık sistemimizi desteklemek amacıyla da düzenli ve dengeli beslenmek yeterli miktarda sıvı, mineral ve vitamin almak çoğu birey için yeterli olabilmektedir. Bu yaklaşımların yeterli olmadığı bireylerin doktorlar tarafından değerIendirilip ilaç takviyesine ihtiyaç duyması da söz konusu olabilmektedir.
Vitamin ve mineral yönünden zengin besinlerin tüketilmesinin vücut direncini artırdığı, bağışıklığı desteklediği ve enerji verdiği bilinmektedir. A,C ve E vitamini, selenyum, çinko ve kalsiyum açısından zengin besinler hastalıklardan korunmada yardımcı olmaktadır. Kabuklu meyvelerin ve özellikle fındık tüketiminin bağışıklık üzerine destekleyici olduğu, vücut direncini arttırdığı, enerji verdiği bilinmektedir. Ülkemizde Giresun’da yüksek kalite ve miktarda üretilen fındık A,C, E vitamini, selenyum, çinko, kalsiyum, polifenoller, antosiyanidin ve lutenin, genistein gibi flavonidler içermektedir. 45-50 gr fındık tüketimi ile de 15 mg günlük E vitamini ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Geleneksel olarak halk tıbbında bağışıklığı desteklemek, hazmı kolaylaştırmak, yara iyileşmesine yardımcı olmak, dolaşımı desteklemek ve ağrıyı dindirmek amacıyla da kullanılmıştır. Bu açıdan değerlendirildiğinde kış aylarıyla birlikte günlük aşırıya kaçmamak şartıyla beslenme aralarında kabuklu meyve ve özelinde fındık tüketimi soğuk algınlığı grip gibi hastalıklardan korunmada vücut direncini arttırarak fayda sağlayacaktır.


Bunun yanı sıra doğal sarımsak ekstresi de bağışıklığı desteklemeye yardımcı olmaktadır. Sarımsak içeriğindeki çok sayıdaki sülfür bileşikleri nedeniyle çok iyi bir ağrıkesici, kan sulandırıcı, antienfektif, kan şekeri ve basıncını düşürücü, nöron hasarına karşı korucuyu etki göstermesinin yanı sıra bağışıklığı da destekler. İçeriğinde ayrıca A, B vitamin kompleksleri, C ve E vitamini ile yüksek miktarda kalsiyum bulunur. Sarımsak eklem, kas, tendon ağrılarının giderilmesi ve iyileştirilmesinin yanı sıra kalp ve santral sinir sistemi hastalıklarında hekimlerin uygun görmesi durumunda takviye edici destekleyici tedavi olarak önerilebilmektedir. Kış aylarında ise sarımsak bağışıklığı desteklediği için virütik hastalıklardan korunmada yardımcı olabilir.


Fındık ve sarımsağın koruyucu etkileri nedeniyle ekstrelerinin özellikle kış aylarında tüketimi önemlidir. Bu ürünlerin tüketiminde mutlaka doktora ve eczacıya danışılmalı, üreticisi bilinen, bu konuda tecrübeli bilimsel altyapısı güçlü güvenilir ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.Daha çok bilgi için bu makalelere bakabilirsiniz;

Cesarettin Alasalvar ve Bradley W. Bolling. Review of nut phytochemicals, fat-soluble bioactives, antioxidant components and health effects. British Journal of Nutrition (2015), 113, S68–S7

M.ALTUN ve ark. Total Antıoxıdant Capacıty And Phenolıc Contents Of Turkısh Hazelnut (Corylus Avellana L.) Kernels And Oıls. Journal of Food Biochemistry 37 (2013)
Comentários


bottom of page